Бонитас со вкус на кулен

Бонитас со вкус на кулен е новиот производ од Светот на вкусови. Со својот пикантен вкус ќе ги освои срцата на љубителите на чипсот кои грицкаат во секоја пригода.
 • Состав
  Состојки:пченкарно брашно,пченкарен скроб,пченично брашно, компиров скроб, шеќер, сол, средство за нараснување: натриум бикарбонат, сончогледово масло, зачинска мешавина: (малтодекстрин, сол, засилувачи на вкус: натриум глутаминат и натриум 5' рибонуклеотид; сурутка во прав, шеќер, зачини: (лук, пиперка),ароми, растително масло, средство против згрудување: силициум диоксид. Производот содржи млечни состојки, соја и глутен.
 • Хранлива вредност
  Нутритивна вредност На 100g. На порција 30g. %GDA на порција 30g.
  Енергетска вредност
  2170kj
  517kcal 
  651kj
  155kcal 
   7.7%
  Масти 24,5g. 7,4g. 10.6%
  Од кои заситени
  масни киселини
  2,6g. 0,78g. 4%
  Јаглени хидрати 69,7g. 20,9g. 8%
  Од кои шеќери 11,7g. 3,5g.  4% 
  Влакна 2,2g.  0,7g.  2.9% 
  Белковини 4,7g.  1,4g.  2.8% 
  Сол 3,5g.  1,05g.  17% 

  *GDA - Препорачан дневен внес за просечен возрасен човек (8400кЈ /2000 kcal). Пакувањето содржи 1 порција од 30 г.